Mukamas festivalAjankohtaistaLiput ja aikatauluLapsille
Aikuisille
Muut tapahtumat
HistoriaTeatteri Mukamas
Avoinna ark. 09.00-16.00 +358 50 465 6285 | Seuraa meitä  

Historia

Teatteri Mukamas on järjestänyt kansainvälistä nukketeatterifestivaali Tampereella vuodesta 1999. Festivaali järjestetään joka toinen parillinen vuosi.

Joka kerta festivaalilla on uusi teema, joka kulkee läpi koko ohjelmiston. Mukana on ollut modernia nukketeatteritaiteen ilmaisua sekä perinteisiä nukketeatteritekniikoita. Aikaisempien kansainvälisten nukketeatterifestivaalien teemoja ovat olleet:

++++

Teatteri Mukamas has organised the international puppet theatre festival in Tampere since 1999. The festival is held biannually.

Each time, the festival is built around a theme that penetrates the entire programme. During the years, the festival has showcased modern puppet theatre as well as more traditional techniques. The themes at the previous international puppet theatre festivals:

++++

Mukamas 2018  Tule – Näe – Koe / Come – See – Experience

Esiintyjät / Performers:
– Teatr Animacji (PL): MOLIER
– Insectotròpies (ES): LITTLE RED RIDING HOOD
– Stuffed Puppet Theatre, Neville Tranter (NL): BABYLON
– Xavier Bobés (ES): THINGS EASILY FORGOTTEN
– El Local E.C. (ES): MUCH ABOUT NOTHING
– Nukketeatteri Kuuma Ankanpoikanen (FI): MISSING AMELIA EARHART
– Väisänen – Eerola – Tamminen – Välinoro (FI): VANIKAN PALAT – MONOLOGI / PIECES OF CRISP BREAD
– Lutkovno Gledališče Maribor (SLO): LITTLE BLUE AND LITTLE YELLOW
– Lutkovno Gledališče Ljublana (SLO): AQUARIUM
– Teatteri Hevosenkenkä (FI): MIMMI LEHMÄ JA VARIS / MIMMI THE COW AND A CROW
– Nukketeatteri Sampo (FI): PRINSESSA RUUSUNEN / SLEEPING BEAUTY
– Nukketeatteri Hupilainen (FI): TIMOTEUS-KARHU JA PIKKUKOIRA / TIMOTEUS THE BEAR AND PAPA BEAR
– Nukketeatteri Nirunaru (FI): VATTUMATO / THE RASPBERRY WORM
– Teatteri Mukamas (FI): KOTILÄKSY 2 / HOMEWORK 2
– Teatteri Mukamas (FI): HÖLMÖLÄISET / SILLY FOLKS

Mukamas 2016  Paperia, esineitä, savua… / Paper, objects, smoke…

Esiintyjät / Performers:
– Plexus Polaire (FR/N): ASHES
– Yael Rasooly (IL): PAPER CUT
– Yael Rasooly (IL): THE GRAMOPHONE SHOW
– Ariel Doron (IL): PLASTIC HEROES
– Ariel Doron (IL): PINHAS
– Teatr P1NOK1O (PL): WHERE IS LAILONIA?
– Tehdas Teatteri (FI) & Kuuma Ankanpoikanen (FI): RAKKAUDELLA, AGATHA / WITH LOVE, AGATHA
– Haiharan nukketeatteri (FI): DON PERLIMPLININ JA BELISAN PUUTARHARAKKAUS / DON PERLIMPLIN’S AND BELISA’S GARDENLOVE
– Lutkovno Gledališce Maribor (SLO): TURLUTUTU
– Des Fourmis Dans La Lanterne (FR): CLIC
– Teatteri Hevosenkenkä (FI): PIPPURIDINO
– Nukketeatteri Sampo (FI): LAIVA ON LASTATTU / THE SHIP IS LOADED
– Nukketeatteri Nirunaru (FI): NIRUNARUKENGÄT
– Teatteri Mukamas (FI): KOTILÄKSY / HOMEWORK
– Teatteri Mukamas (FI): KOLME KILIÄ / THE THREE GOATS
– Teatteri Mukamas (FI): MUKAMASKOTTI & YSTÄVÄT / MUKAMASKOTTI & FRIENDS

– WORKSHOP / Yael Rasooly (IL): STORYTELLING THROUGH OBJECT THEATER
– PANEELIKESKUSTELU / PANEL DISCUSSION: Tawast (FI) – Peltonen(FI) – Stycz (FI): OI NIITÄ AIKOJA / OH THOSE WERE THE DAYS
– LECTURE / Hans Hartvich-Madsen (DK): NORTH EUROPEAN PUPPETRY 

Mukamas 2014 
– Pienen nuken suuret tunteet / A small puppet’s big emotions

Esiintyjät / Performers:
– Lutkovno Gledališce Maribor (SI): THE TRIAL OR THE WOEFUL STORY OF JOSEF K
– Divadlo DRAK (CZ): GEORGES MÉLIÉS LAST TRICK
– Théâtre de la Pire Espèce (CA): UBU ON THE TABLE
– Polina Borisova (FR): GO
– Open Hand Theatre (US): THAT OLD MR. FOX
– Tehdas Teatteri (FI): JOHN-ELEANOR
– Työryhmä Manninen ja ystävät (FI): ALL RIGHT
– Haiharan nukketeatteri (FI): KORU / THE NECKLACE
– XZART (FR): A YOUNGER BROTHER LIKE NO OTHER
– El Theatre de l´Home Dibuixat (ES): STONE BY STONE
– Teatteri Hevosenkenkä (FI): TOHTORI SYKERÖ / DOCTOR SNUGGLES
– Nukketeatteri Sampo (FI): KOLME PIENTÄ PORSASTA / THE THREE LITTLE PIGS
– Nukketeatteri Nirunaru (FI): VATTUMATO / THE RASBERRY WORM
– Teatteri Mukamas (FI): KEHRÄÄ KEHRÄÄ… / PURR PURR…
– Teatteri Mukamas (FI): SATUVARJON ALLA: KUK-KUU / PEEK-A-BOO, I SEE YOU!

– Tampere Arts-Oriented Senior Secondary School specialises in expressive arts (FI): KATUTEATTERIESITYS / STREET THEATRE PERFORMANCE
– MASTERCLASS 14. – 17.5.2014 Damiet van Dalsum (NL): THE ECONOMY OF MOVEMENT
– MEET THE ARTIST: Michel Rosenmann (FR)
– MEET THE ARTIST: Marek Zákostelecky (CZ)
– LECTURE / Hans Hartvich-Madsen (DE): STAGES

Mukamas 2012
 – Pientä, suurta, tässä ja nyt / Small, big, here and now

Esiintyjät / Performers:
– Drak Theatre (CZ): THE FLYING BABIES
– DudaPaiva Company (NL): MALEDICTION
– Kostroma Region Puppet Theatre (RUS): THE BEAR
– Graense-Loes (DK): LIFE IN BETWEEN
– Polina Borisova (FR): GO
– Theatre HAND&WERK (DE): DIE LEGENDE VOM WILHELM TELL / THE LEGEND OF WILHELM TELL
– Sixfingers Teatteri (FI): GOLEMANUAL
– Teatteri Hevosenkenkä (FI): SAAPASJALKAKISSA / THE PUSS IN BOOTS
– Nukketeatteri Sampo (FI): MUSIIKKIA MATKALAUKUSSA / MUSIC FROM THE SUITCASE
– Työryhmä (FI): METSÄNPEITTO
– Nukketeatteri Nirunaru (FI): FEDJA-SETÄ, KISSA JA KOIRA / UNCLE FEDJA, HIS CAT AND HIS DOG
– Haiharan nukketeatteri (FI): KIINALAINEN KISSA / CHINESE CAT
– Teatteri Mukamas (FI): @HANNAH
– Teatteri Mukamas (FI): HÖLMÖLÄISET / THE SILLYVILLERS

– WORKSHOP/ Sissel Romme Christensen (DK): PUPPETS AND NEW TECHNOLOGIES
– LECTURE / Hans Hartvich-Madsen (DK): NORTH EUROPEAN PUPPETRY

Mukamas 2010
 – Inspiraation lähteillä / On the sources of inspiration

Esiintyjät / Performers:
– Divadlo Alfa (CZ): TRI MUSKETYRI / KOLME MUSKETTISOTURIA / THE THREE MUSKETEERS
– Bialostocki Teatr Lalek (PL): BIEGUN / THE POLE
– Theatre con Cuore (DE): TABALUGA & LILLI
– Theatre con Cuore (DE): DIE FURCHTLOSEN VAMPIRKILLER / THE FEARLESS VAMPIREKILLERS
– Eesti Riiklik Nukuteater (EE): NUKKETEATTERIN ABC / THE ABC OF PUPPET THEATRE
– Hämeenlinnan teatteri (FI): GULLIVERIN JÄLJILLÄ / ON GULLIVER´S TRACKS
– Matkalaukkuteatteri (FI): KOETTELEMUSTEN KAUPUNKI / TOWN CALLED TROUBLE
– Teatteri Hevosenkenkä (FI): KUMMITUSKEKKERIT / THE GHOST PARTY
– Nukketeatteri Sampo (FI): KISSA KILLIN KIUKKUPUSSI / KILLI THE SOURPUSS
– Nukketeatteri Vekkulikettu (FI): HELOKRUUNUN TARINA / THE HISTORY OF HELOKRUUNU
– Haiharan nukketeatteri (FI): PRINSESSA RUUSUNEN / THE SLEEPING BEAUTY
– Nukketeatteri Nirunaru (FI): SAMMAKKO JA MUUKALAINEN
– Teatteri Mukamas (FI): HIIRI MORSIAMENA / A MOUSE AS A BRIDE
– Teatteri Mukamas (FI): KUULENTO / MOON FLIGHT

– LECTURE / Dr. MareK Waszkiel (PL): PUPPET THEATRE FOR ADULTS

Mukamas 2008
 – Teatterissa kasvaa / Man growes in theater

Esiintyjät / Performers:
– Iris Meinhardt (DE): INTIMATE THINGS
– ´t Magisch Theatertje (NL): PANTA RHEI II,
– ´t Magisch Theatertje (NL): CANTOS ANIMATA
– Théâtre de la Guimbarde & Teatro Paraiso de Vittorio (BEL/ES) / PUUTARHASSA / IN THE GARDEN
– Teatteri Hevosenkenkä (FI): SIMPANSSIVELJENI BRUNO / MY BROTHER CHIMPANZEE BRUNO
– Nukketeatteri Sampo (FI): LURPUKKA JA SININEN TAKKI / LURPUKKA AND THE BLUE JACKET
– Nukketeatteri Rooma (FI): ALADDIN JA TAIKALAMPPU / ALADDIN AND THE MAGIC LAMP
– Nukketeatteri Rooma (FI): RAFAELIN TARINA / RAFAEL´ STORY
– Nukketeatteri Nirunaru (FI): EDISONIN TAIKALAMPPU / EDISON´S MAGIC LAMP
– Teatteri Mukamas (FI): KOLME KUNINGATARTA / THE THREE QUEENS
– Teatteri Mukamas (FI): BOING JA KAKSI MINUUTTIA / BOING AND TWO MINUTES
– Teatteri Mukamas (FI): VAIN TOIVO JÄÄ / ONLY HOPE REMAINS

– WORKSHOP: Thy Teater (DNK): NÄE-KOE-KOKEILE! / SEE – EXPERIENCE -TRY

Mukamas 2006
 – Koe klassikkojen kevät! / Spring of classics

Esiintyjät / Performers:
– Tabola Rassa (ES): SAITURI / THE MISER
– Seebühne Hiddensee / Karl Huck (DE): PUNAHILKKA / LITTLE RED RIDING HOOD
– Seebühne Hiddensee / Karl Huck (DE): SINDBAD
– Nori Sava´s Art Theatre (JP): SATUJA / FAIRY TALES
– Nori Sava´s Art Theatre (JP): KUNINGAS LEAR / KING LEAR
– Norwich Puppet Theatre (GB): JAAKKO JA PAVUNVARSI / JACK AND THE BEANSTALK
– Teatteri Hevosenkenkä (FI): PIKKARAISEN PÄIVÄUNI / PIKKARAINEN´S DAY DREAM,
– Teatteri Hevosenkenkä (FI): MACBETH – RIIVATUT / MACBETH – THE POSSESSED ONES
– Nukketeatteri Sampo (FI): KULTAKUTRI JA KOLME KARHUA / GOLDIE LOCKS AND THREE BEARS
– Haiharan Nukketeatteri (FI): SAAPASJALKAKISSA / PUSS IN THE BOOTS
– Teatteri Mukamas (FI): PIENIÄ AARTEITA / LITTLE TREASURES
– Teatteri Mukamas (FI): LUMIKKI / SNOW WHITE,
– Teatteri Mukamas (FI): TUHKIMO / CINDERELLA
– Teatteri Mukamas (FI): TAIKASOITIN / MAGIC INSTRUMENT

– WORKSHOP / Nori Sawa (JP): BUNRAKU
– In memoriam:  Puppetry artist Sirppa Sivori-Asp

Mukamas 2004
 – XIII Itämeren maiden nukketeatterifestivaali / XIII Baltic sea countries puppet theater festival

Esiintyjät / Performers:
– Teatr Potudan (RU): NEVSKI PROSPEKT
– Dresdner Figurentheater (DE): PSYKO / PSYCHO
– Teatr Lalek Pleciuga (PL): DUVELOR – FARSSI VANHASTA PIRUSTA / DUVELOR – A FARCE ABOUT AN OLD DEVIL
– Dramatiska Institutet (SE): KONG
– Valkeakosken Kaupunginteatteri (FI): ODYSSEUS – ODYSSEU
– Timo Väntsi (FI): KAUNOKKI JA PETO – THE BEAUTY AND THE BEAST
– Nukketetteri Akseli Klonk (FI): CARMEN
– Teatret Rod (DK): PRINSESSA RUUSUNEN / THE SLEEPING BEAUTY
– Latvijas Valsts Lellu Teatris (LV): SATU KULTAKALASTA / TALE OF THE GOLDEN FISH
– Vilniaus Teatras Lele (LT): PEUKALOINEN / TRUMBELINA
– Eesti Nukuteater (EE): KONKKAMUORI / MOTHER KUNKS
– Teatteri Hevosenkenkä (FI): NUKKUMATTI UNTAMO TUKKI / SANDMAN UNTAMO TUKKI
– Nukketeatteri Sampo (FI): MARIONETTIEN VIERAILU – VISIT OF MARIONETTES
– Nukketeatteri Vihreä Omena (FI): ILMARIN IHMELÄÄKE – ILMARI´S WONDERWORKING MEDICINE
– Matkalaukkuteatteri (FI): FOXY FIRES – HOW THE NORTHERN LIGHTS WERE BORN
– Nukketeatteri Hupilainen (FI): IHMEMAA OZ – THE WIZARD OF OZ
– Sirkus Kosmonautti / Tuomo Kostian (FI): LASSE LUUTUN LASTENLAULUSHOW / LASSE LUUTUS´S CHILDREN´S SONG SHOW
– Teatteri Mukamas (FI): PITKÄ, PAKSU JA TARKKANÄKÖINEN / TALL, STOUT AND SHARP-SIGHTED
– Teatteri Mukamas (FI): KOTINI ON LINNANI / MY HOME IS MY CASTLE
– Teatteri Mukamas (FI): NUKKETEATTERIN MAAILMA – MAAILMAN NUKKETEATTERI / THE WORD OF PUPPETRY – PUPPET THEATRE OF THE WORLD

Mukamas 2002
 – Nuken monet kasvot / Puppet’s many faces

Esiintyjät / Performers:
– Sandglass Theater (US): SYKSYISIÄ MUOTOKUVIA / AUTUMN PORTRAITS
– Figurentheater Wilde & Vogel (DE): EXIT – EINE HAMLETFANTASIE
– Figurentheater Wilde & Vogel (DE): TOCCATA
– Baeva (RU) – Priorova (RU) – Stycz (FI): ADAGIO VIVALDI
– Teatteri Mukamas (FI): HEVOSMORSIAN / HORSE BRIDE
– Nori Sava´s Art Theatre (JP): SATUJA / FAIRY TALES
– Compagnie Coatimundi (FR): ARKKIENKELI JA ELÄINTENKESYTTÄJÄ – ETANAN KOSTO / ARCHANGEL AND THE ANIMAL TAMER – THE SNAIL´S REVENGE
– Balsamico Express (FR/DK): – MUODONMUUTOKSIA / METAMORPHOSERS
– Balsamico Express (FR/DK): – KATSOKAAPA HOUSUJANI / LOOK AT MY TROUSERS
– Balsamico Express (FR/DK): – ROUVA JENSENIN VIIMEINEN KIUSAUS / MRS JENSEN´S LAST TEMPTATION
– Divadlo DRAK (CZ): AFRIKKALAINEN SATU / AFRICAN TALE – ABOUT THE BIRD THAT SUCKLED MILK
– Nukketeatteri Sampo (FI): TOHELON JA TORVELON SEURASSA / IN TOHELO´S AND TORVELO´S COMPANY
– Teatteri Hevosenkenkä (FI): JAAKKO JA PAVUNVARSI / JACK AND THE BEANSTALK
– Nukketeatteri Vihreä Omena (FI): OKSILLA OTAVAN – TARINOITA KALEVALASTA / ON THE BRANCHES OF THE BIG DIPPER – STORIES FROM KALEVALA
– Työryhmä Dynamo (FI): MATKA TAIVAASTA MAAHAN / JOURNEY FROM HEAVEN TO EARTH
– Teatteri 2000 (FI): UNTUVAKERÄ JA TAIKASIEMENET – FEATHER BALL AND THE MAGIC SEEDS
– Teatteri Mukamas (FI): TUHMA JUSSI / JACK THE DULLARD
– Turun Taideakatemia (FI): POTPURRI
– Street Theatre, Les Sages Fous (CA): PARDE ISSIMO
– Street Theatre, Aurinkovarjoteatteri (FI) / The Umbrella Theatre

– Keskustelu Lastenkulttuurista (FI) / DISCUSSION ON CHILDRENS KULTURE: DIGI JA LIVE

Mukamas 2000 
– Sävelet kertovat… nuket puhuttelevat / The notes tell…puppets speak to

Esiintyjät / Performers:
– Homunkulus Figurentheater (DE): AARRESAARI / TREASURE ISLAND
– Teatteri Pyhä Linnoitus-Theatre Sacred Fortress (RU): BOLERO
– Noriyuki Sawa (JP): MACBETH
– Vanttaja-Lihavainen (FI): UNTA VALON KÄMMENELLÄ / DREAM ON THE PALM OF LIGHT
– Teatteri Pyhä Linnoitus (RU): KASPER JA HAAMU / KASPER AND THE GHOST
– Teater Spektaklet (SE): PULCINELLA
– Teatteri Hevosenkenkä (FI): SALAPOLIISI SOLMU JA RUSETIN ARVOITUS / DETECTIVE KNOT AND THE PUZZLE OF THE BOW
– Nukketeatteri Sampo (FI): JOEN LAULU / SONG OF THE RIVER
– Nukketeatteri Vihreä Omena (FI): LUMIKUNINGATAR / SNOW QUEEN
– Milla Risku (FI): PUNCH AND JUDY
– Nukketeattri Rooma (FI): JÄNIS VEMMELSÄÄRI KUJEILEE / RABBIT BANDYLEG PLAYS TRICKS
– Nukketeatteri Sytkyt (FI): REININKULTA / RHINEGOLD
– Nukketeatteri Nirunaru (FI): KETTU LAPSENVAHTINA / FOX AS A BABYSITTER
– Teatteri Mukamas (FI): SEITSEMÄN PIENTÄ IHMETTÄ / SEVEN LITTLE MIRACLES
– Teatteri Mukamas (FI): KOLME KULTAISTA HIUSTA / THREE GOLDEN HAIRS

– Omnibus Wind Ensable (SE): KAMARIMUSIIKKIA KIRKOSSA / CHANBER MUSIC IN CHURCH
– Paneelikeskustelu / Panel: MUSIIKKI NUKKETEATTERISSA / MUSIC IN PUPPET THEATRE
– WORKSHOP / Noriyuki Sawa (JP): EAST, WEST, FOREST

Mukamas 20-vuotta | Mukamas 20 years (1999) 
– Ystävät läheltä ja kaukaa / Friends from near and far

Esiintyjät / Performers:
– Divadlo DRAK (CZ): PIKKU-KLAUS JA ISO-KLAUS
– Divadlo DRAK (CZ): PINOKKIO
– Noriyuki Sava (JP): METSÄ / FOREST
– Kostroma Chamber Theatre (RU): PIKKU PRINSSI / LITTLE PRINCE
– Divadlo DRAK (CZ): VIRITÄ ÄÄNIRAUTASI
– Noriyuki Sava (JP): PALASIA / PIECES
– Picknickteatern (SE): AURINKOLAIVA / SUN SHIP
– Marionetteatern (SE): HÖLMÖLÄISET
-Teatteri Hevosenkenkä (FI): PIENI MERENNEITO / LITTLE MERMAID
– Nukketeatteri Sampo (FI): KUKA KOPASTA KURKISTAA
– Nukketeatteri Vihreä Omena (FI): KEISARIN UUDET VAATTEET / EMPOR´S NEW CLOTHES
– Nizhni Novgorod Theater School(RU): THE WOLF AND THE LAMBS
– Matkalaukkuteatteri (FI): POHJOISEN TARINOITA / NORTHERN STORYS
– Teatteri Mukamas (FI): KALASTAJA JA KALA / A FISHERMAN AND A FISH

– Näyttely/Exhibition: MUKAMAS 20 YEARS
– Paneelikeskustelu/ Panel discussion

FESTIVAALI